A hőszivattyús rendszerek méretezésének titkai

A megfelelő hőszivattyús rendszer kiválasztása során a legalapvetőbb szempont a helyes méretezés. Miután tisztázzuk, hogy a rendszer önállóan, azaz monovalens, vagy egy másik fűtési rendszerrel parallel, bivalens üzemmódban működjön-e, meg kell határozni az épület energetikai jellemzőivel együtt az épület hőigényét. Ezt követően pedig górcső alá kell venni a vizsgált hőszivattyú működési tartományát is, hogy elkerülhetővé váljon a rendszerek méretezésénél elkövetett leggyakoribb hiba, az alulméretezettség.

A magyarországi gyakorlat szerint legtöbbször az épület hőigényével azonos teljesítményű hőszivattyú kerül telepítésre, ami lényegében azt eredményezi, hogy az épület hőszükségletét az adott készülék 100%-os terhelés mellett képes csak biztosítani. Könnyű belátni, hogy az így működtetett, alulméretezett rendszer nagyobb igénybevételnek lesz kitéve, ami akár 3x rövidebb élettartamot eredményez.

A leghelyesebben akkor járunk el, ha az egyéni adottságok és igények alapján mérjük fel az adott háztartás vagy épület hőigényét, majdpedig ezt összevejük a vizsgált készülékek működési jellemzőivel. A cél ugyanis a hatékony működés, a komfort és az energiahatékonyság egyensúlyának megteremtése. Monovalens üzemmód mellett a rendszerparaméterezés során úgy járjunk el, hogy rendszerünk -15°C-os külső hőmérséklet mellett is tökéletesen kifűtse az adott épületet. A gazdaságos működés és a hosszú élettartam biztosításának céljával olyan készüléket válasszunk, amely a 2°C-os magyarországi téli átlaghőmérsékleten működve is csak teljesítményének 70%-át adja le. Ezáltal marad ugyanis annyi tartalék a rendszer terhelhetőségében, ami az ennél hidegebb téli napokon is üzembiztos és energiatakarékos működést szavatol.

Ha szeretné közelebbről megismerni a Domusa hőszivattyús rendszereit és szeretne többet megtudni a megfelelő méretezésről, várjuk bemutatótermünkben!